BIBLICKÉ Základy Kapitola 4: Bůh a smrt Povaha člověka | Duše | Duch člověka | Smrt je stav nevědomí | Vzkříšení | Soud | Místo odměny: nebe, nebo země? | Zodpovědnost Bohu | Peklo | Otázky |
4.6 SoudBiblické učení o soudu tvoří jeden ze základních principů víry, kterému je třeba jasně porozumět před křtem (Sk 24,25; Žd 6,2). Písmo hovoří často o „dni soudu“ (např. 2 Pt 2,9 a 3,7; 1 J 4,17; Ju 6), což je čas, kdy obdrží ti, jimž se dostalo znalosti o Bohu, svůj „plat“. Všichni musí stanout „před soudnou stolicí Boží“ (Ř 14,10); „všichni se musíme ukázat před soudným stolcem Kristovým“ (2 K 5,10), abychom obdrželi odplatu za naše životy v tělesné podobě. Danielovy vidiny týkající se Kristova druhého příchodu spatřují jednu z těchto soudných stolic v podobě trůnu (Da 7,9-14). Některé detaily nám pomohou osvětlit podobenství. To o hřivnách přirovnává soud k situaci po návratu pána, který si zavolá své služebníky a hodnotí, jak dobře využili peníze, které jim zanechal (Mt 25,14-29). Podobenství o rybáři přirovnává evangelijní zvěst k rybářské síti, shrnující dohromady všechny druhy lidí; muži se pak posadí (srovnej se soudnou stolicí) a oddělují dobré ryby od těch špatných (Mt 13,47-49). Interpretace je zřejmá: „… při skonání věku vyjdou andělé, oddělí zlé od spravedlivých“. Z doposud řečeného je správné odvozovat, že po Pánově návratu a vzkříšení budou společně shromážděni všichni ti, kdo byli osloveni evangeliem, na jisté místo v určitém čase, a tam střetnou Krista. Budou muset složit účty ze svého konání a on pak označí ty, kteří jsou či nejsou přijatelní dostat odměnu v podobě vstupu do Království. Pouze takovýmto způsobem obdrží spravedliví svou odměnu. Toto vše lze nalézt v koncentrované podobě v podobenství o ovcích a kozlech: „Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy /Davidův trůn v Jeruzalému, L 1,32-33/; a budou před něho shromážděny všechny národy /tj. lidé ze všech národů – viz Mt 28,19/. I oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů, ovce postaví po pravici a kozly po levici. Tehdy řekne král těm po pravici: ,Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa‘“ (Mt 25,31-34). Odměnou spravedlivých je tedy dědictví Božího království – splnění příslušných slibů daných Abrahamovi. To bude ovšem až po soudu, který nastane při Kristově návratu. Proto je nemožné dostat slíbenou odměnu nesmrtelného těla před Kristovým návratem; je proto nutné z toho vyvodit, že v periodě mezi smrtí a vzkříšením nemá věřící žádnou vědomou formu existence. Opakovaně je tak potvrzován biblický princip, že teprve po Kristově návratu bude následovat odplata – nikoli dříve:
Jestliže Ježíš přináší odplatu s sebou, pak to znamená, že byla pro nás připravena v nebi a dopravena k nám na zem bude při jeho druhém příchodu; naše „dědictví“ země zaslíbené Abrahamovi je v tomto smyslu „připraveno pro vás v nebesích a Boží moc vás skrze víru střeží ke spasení, které bude odhaleno v posledním čase“ (1 Pt 1,4-5), tj. při Kristově příchodu. Naše odměna je tak jistá, jako bychom ji už dostali; stejně tak jsou jistá Boží zaslíbení, takže On hovoří o neexistujících věcech tak, jako by existovaly (Ř 4,17). Z faktu, že odplata bude realizována pouze při soudu po Kristově návratu, vyplývá, že spravedliví a špatní přijdou po smrti na totéž místo – do hrobu. Ve smrti není mezi nimi činěn žádný rozdíl. To potvrzuje i následující:
Toto vše je v příkrém rozporu s tvrzením populárního „křesťanství“. Jejich učení o tom, že spravedliví přijdou do nebe ihned po smrti, znevažuje potřebnost vzkříšení i soudu. Viděli jsme však, že tyto události jsou životně důležité v Božím plánu spásy, a tím i v evangelijní zvěsti. Populární přístup předpokládá, že spravedlivý člověk zemře a je odměněn odchodem na nebesa, kam ho budou následovat ostatní lidé – následující den, měsíc či rok. To je v ostrém kontrastu k biblickému učení, že všichni spravedliví budou odměněni společně a současně:
|