BIBLICKÉ Základy Kapitola 1: Bůh Existence Boha | Osobnost Boha | Boží jméno a povaha | Andělé | Přídavek („Bůh je duch“ (Jan 4,24)) | Otázky |
1.4 AnděléVše, co jsme dosud probírali v této naší kapitole, vychází z předpokladu, že andělé:
V kapitole 1.3 jsme konstatovali, že jedním z nejobvyklejších hebrejských slov překládaných jako „Bůh“ je „elohim“, což ve skutečnosti znamená „mocné bytosti“. Ukazuje se, že to slovo často poukazuje na anděly, kteří – jakožto Boží „mocné bytosti“ – nesou toto jméno. Protože reprezentují Boha, mohou být s užitkem také zváni „Bůh“. Záznam stvoření světa v První Mojžíšově nám říká, že Bůh vydával určité příkazy týkající se tohoto aktu – a „stalo se tak“. Byli to andělé, kdo vyplnili tyto příkazy:
Je tedy rozumné předpokládat, že kdykoli čteme o Bohu tvořícímu svět, je tato činnost fakticky prováděna anděly. To je naznačeno i v Jóbovi 38,4-7. Na tomto místě je dobrá příležitost shrnout události stvoření, tak jak jsou zaznamenány v První Mojžíšově 1:
Člověk byl stvořen téhož šestého dne. „I řekl Bůh: ,Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby‘“ (v. 26). Tento verš jsme již komentovali v kapitole 1.2. Na tomto místě bychom rádi poznamenali, že „Bůh“ zde neodkazuje na osobního Boha samotného – „učiňme člověka“ ukazuje, že „Bůh“ je zde vztažen k více než jedné osobě. Hebrejské slovo „elohim“, překládané jako „Bůh“, zde tedy znamená „mocné bytosti“ s odkazem na anděly. Jedná se tedy o velice skutečné bytosti, které sdílejí s Bohem totožnou přirozenost. V Bibli lze nalézt dvojí „přirozenost“ a z podstaty věci vyplývá, že nelze obě sdílet současně: Božská přirozenost („svatá přirozenost“)
Toto je přirozenost Boha a andělů; po svém vzkříšení ji získal i Ježíš (Sk 13,34; Žd 1,3; Zj 1,18). Takováto přirozenost je slíbena i nám (L 20,35-36; Iz 40,28 ve srovnání s v. 31; 2 Pt 1,4). Lidská přirozenost
Toto je přirozenost, kterou nyní vlastní všichni lidé – dobří i zlí. Jejím vyústěním je smrt (Ř 6,23). Takovouto přirozenost měl i Ježíš během svého smrtelného života (Mk 10,18; Ř 8,3; Žd 2,14-18). Slovo „přirozenost“ je zde užíváno ve specifickém smyslu jako překlad lat. „natura“ (angl. „nature“); v běžném jazyce je často překládáno jako „povaha“ /„nátura“!/ nebo „příroda“. Andělská zjevení Andělé, mající božskou přirozenost, musí být bezhříšní a tudíž i nesmrtelní – víme již (Ř 6,23), že hřích přináší smrt. Často, když se andělé objevili na zemi, vypadali jako obyčejní lidé:
Andělé nehřeší Andělé nemohou zemřít, protože mají Božskou přirozenost. Víme-li, že hřích přináší smrt, vyplývá odtud, že nemohou ani hřešit. Původní řecká i hebrejská slova, překládaná jako „anděl“, znamenají „posel“; andělé jsou poslové či služebníci Boha, plně ho poslouchají, a proto je nemožné myslit si o nich, že jsou hříšní. Tak je řecké slovo „aggelos“, překládané nejčastěji jako „andělé“, při hovoru o lidských bytostech překládáno jako „poslové“ – např. Jan Křtitel (Mt 11,10) a jeho poslové (L 7,24); poslové Ježíše (L 9,52) a muži, kteří vyzvídali v Jerichu (Jk 2,25). Je samozřejmě možné, že „andělé“ ve smyslu lidských poslů mohou hřešit. Následující pasáže jasně ukazují, že všichni ti andělé (nejenom někteří z nich!) jsou svou povahou poslušni Bohu, a proto nemohou hřešit:
Opakování slova „všichni (každý)“ ukazuje, že andělé nejsou rozděleni do dvou skupin, jedné dobré a té druhé hříšné. Důležitost jasného porozumění přirozenosti andělů vyplývá z toho, že právě podílení se na této přirozenosti představuje odměnu pro věrné: „Ti, kteří budou hodni… nebudou se ženit ani vdávat… ani už nemohou zemřít, neboť jsou rovni andělům“ (L 20, 35-36). Toto pochopení je životně důležité! Andělé nemohou zemřít (viz kontext Žd 2,16). „Kdyby andělé mohli hřešit, pak by i ti, kteří jsou hodni odměny při Kristově návratu, byli ještě také schopni hřešit. Při vědomí, že hřích přináší smrt (Ř 6,23), by tudíž nemohli mít věčný život – máme-li možnost hřešit, máme i způsobilost umírat. Tak zbavuje tvrzení o hřešících andělích Boží slib věčného života smyslu – chápeme-li současně, že naší odměnou je podílet se na přirozenosti andělů. Odkaz na rovnost s anděly (L 20,35-36) „bez rozlišení“ ukazuje, že neexistuje žádné třídění andělů na dobré či špatné – existuje pouze jedna kategorie andělů. Kdyby andělé mohli hřešit, pak by byl Bůh ponechán bezmocný spravedlivě působit v našich životech a v záležitostech světa – při zohlednění jeho tvrzení, že působí skrze své anděly (Ž 103, 19-21). Bůh dosahuje všech věcí mocí svého Ducha působením skrze anděly (Ž 104,4). Jejich neposlušnost vůči němu je tak zhola nemožná. Křesťané by se měli denně modlit za příchod Božího království na zem a za to, aby jeho vůle byla učiněna zde, stejně jako je nyní činěna na nebesích (Mt 6,10). Kdyby tam museli Boží poslušní andělé soupeřit s hříšnými, pak by jeho vůle nemohla být plně vykonávána a stejná situace by byla i v budoucím Božím království. Strávit věčnost ve světě, který by byl neustálým bojištěm mezi hříchem a poslušností, by bylo stěží povzbudivou perspektivou – to však není naštěstí „náš“ případ. Andělé a věřící Existuje dobrý důvod věřit, že každý skutečný věřící má anděly – snad každý právě jednoho speciálního – a že ti jim pomáhají v jejich životech:
Jestliže by andělé mohli být zlí (ve smyslu hříšní), pak by se takové sliby andělského řízení a ovlivňování našich životů stávaly spíše kletbou než požehnáním. Vidíme tedy, že andělé jsou bytosti:
Avšak…? Mnoho „křesťanských“ církví se domnívá, že andělé mohou hřešit a že nyní existující hříšní andělé jsou zodpovědni za hřích a problémy na zemi. O této chybné koncepci budeme obšírněji diskutovat v 6. kapitole. Nyní zmíníme jen následující:
|